Başak Kılıç Anar, 1978 yılında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden 2000 yılında mezun oldu.

Kariyer hayatına, ‘Sheraton Hotel and Convention Center Ankara’da yiyecek – içecek ve ön büro gibi operasyonel departmanlarda çalışarak başladı.

Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden aldığı ‘öğretmenlik sertifikası’ ile, Ankara Özel Yüce Okulları ve İstanbul Bilfen Okulları’nda beş yıl ingilizce öğretmenliği yaptı. Bu süre zarfında, British Council bünyesinde verilen ‘Yetişkin Öğretim Gelişim Programları’na katıldı. (TDC Part 1 / TDC Part 2)

Anar, 2007 yılında, ‘konukseverlik’ ve ‘eğitim öğretim’ alanlarında edindiği bilgi ve tecrübelerini, Eğitim Müdürü olarak başladığı ‘Marriott’ markasında birleştirdi ve açılış takımında yer aldı. Otel bünyesindeki çalışanlara, ‘Kusursuz Servis’, ‘Başarı için İletişim’, ‘Stres Yönetimi’, ‘Zaman Yönetimi’, ‘Mülakat Teknikleri’, ‘Performans Değerlendirme’ gibi mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri verdi.

 

Marriott International bünyesinde verilen temel liderlik eğitimlerini başarıyla tamamladı; ‘Eğitimcinin Eğitimi’ (Belçika, 2008), ‘Liderlik Etkisi’ (İstanbul 2008), ‘Liderliğin Temelleri’ (Samara, 2008), ‘Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’ (İstanbul 2009)

Başak Kılıç Anar, konaklama sektörünün önde gelen uluslararası otel zincirlerinden ‘Marriott International’  bünyesinde Avrupa Lider Eğitim Kadrosuna Türkiye’den katılan ilk kişi oldu. Bu sayede, ‘Dinamik Takımlar’ alanında uzmanlığını alarak, Istanbul Marriott Hotel dışında, Marriott International Avrupa Bölgesi’ndeki bazı Marriott otellerine eğitimler verdi.

Takip eden yıllarda, Anar açılış süreci de dahil olmak üzere, Hilton Hotels and Resorts markasının Anadolu yakasındaki ilk büyük yatırımında ‘İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü’ olarak dört yıl görev yaptı. İnsan Kaynakları sorumluluğunun yanı sıra Hilton temel ve marka standartlarının yerine getirilmesinde de aktif rol oynadı.

An itibariyle hizmet sektöründe eğitim ve insan kaynakları danışmanı olarak görev yapmakta ve Adler International Learning School bünyesinde koçluk programını hali hazırda sürdürmektedir. Eğitim ve İnsan Kaynakları danışmanı olarak; Raffles İstanbul, Hilton markasının farklı franchise otelleri ve Çakmak Erdem Hastanesi ile çalışmıştır.

Anar, İstanbul'da yaşamaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.