Alp Numanoğlu, meslek hayatına Bikent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümü ile başlamış olup, okul yıllarında ve ilk dönemlerde yaptığı stajlar ve aldığı eğitimler doğrultusunda hizmet sektörü’nde tecrübe edinmiştir. 1992 yılında, Üniversiteyi bitirdikten sonra Suudi Arabistan, İtalya, İspanya ve Türkiye’de farklı yerlerde meslek yaşantısına profesyonel olarak devam etti.

Yurtdışında Napoli, Cidde ve Barselona, yurtiçinde Ankara, Marmaris, Antalya ve İstanbul’da hizmet sektöründe faliyet gösteren firmalarda orta ve üst düzey yönetici olarak görev aldı. İş hayatında ağırlıklı olarak Yiyecek ve İçecek olmak üzere,  Satış Temsilcisi, Organizatör, İşletme Müdürü, Operasyon Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı, Otel Müdürürü, F&B Müdürü, F&B Direktörü pozisyonlarında görev aldı. Görev aldığı işletmlerde renovasyon, açılış , tadilat, eğitim, satış, pazarlama, eleman seçimi ve yerleştirilmesi,  yiyecek ve içecek alt yapılarının kurulumu, yönetimin oluşturulması ve tüm mali sorumlulukların yerine getirilmesi konularında çalışmaları olmuştur.

Okul dönemi ile beraber 28 yıllık profesyonel iş yaşantında hiç bir şeyin göründüğü gibi olmayabileceği fikri ile ve sürekli değişkenlik gösteren Dünya’da her türlü değişime hazır olunması amacı ile innovasyon, yaratıcılık, satış – pazarlama, yiyecek ve içecek yönetimi ve eğitim konularında özellikle kendini geliştirmeyi hedef aldı.

Hizmet ve ağırlama sektörünün farklı dallarında görev aldığı yıllarda; yatırımcı ve çalışan ilşkileri ile yönetimin biçimlendirilmesinde uzun süre çalışmalar yaptı. Farklı kuruluşların açılış öncesi hazırlık, açılış aşamaları çalışmaları ve işletmesi esnasında görev aldı.  Günümüzde ise yarı zamanlı olarak büyük keyifle tecrübelerini aktarma şansı bulduğu Özyeğin Üniversitesi yanında, iş yaşamında; müşteri ilişkileri, fark yaratabilme, kişisel farkındalık ve yetkinlikleri geliştirme alanlarında şirketlere, özel gruplara ve kişilere Eğitmen – Yazar Sayın Murat Bilgili ile danışmanlık hizmeti vermektedir.

Meslek yaşantısında çalıştığı şirketler; Marriott International, Gloria Golf Club & Hotels - Özaltın Şirketler Grubu, Hilton International, Bilintur, Bilkent Hotel & Conference Center , Sports International Fitness & Athletic Clubs, Mydonose Entertainment - Reysaş Şirketler Grubu,  Hard Rock Café – Kaya Şirketler Grubu, Hard Rock Café - Corporate Europe , Play Off Restaurant - DiNardo Famiglia, IPCA - Binladin Group - Suudi Arabistan, Mares Hotel – Golden Dolphin – Koç Şirketler Grubu, IVY Californian Brasserie ve MNG Sports Club grup şirketleridir.

Alp Numanoğlu, Chain Des Rotisseurs eski Ankara yönetim kurulu üyesi ve şu anda TUROYD yönetim kurulu üyesidir.