İşletme ve Hizmet Standartları

İşletme ve Hizmet Standartları

Turizoom International Management, otel hizmetleri ve hizmet kalitesi standartları, endüstrinin geleneksel özelliklerini, şimdiki ve gelecekteki eğilimlerini ve gerçek misafirperverlik ile profesyonel müşteri hizmetleri arasındaki kanıtlanmış sinerjiyi birleştirir.

Turizoom, Servis standartları, konukların konforunu ve memnuniyetini sağlamayı, şirketinizin karakterini güçlendirmeyi ve çalışanların sadakatini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Şirketin benzersiz iş konseptini kusursuz hizmet ve mükemmel deneyimle birleştirmek için size ait olan standartlarınızı geliştirir.

Konaklama sektöründe Otel İşletme ve Hizmet Standartları Danışmanlığı alanında uzman danışmanlarımız ile danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Otel İşletme ve Hizmet Standartları;

Otel yönetim sistemi, bir konaklama tesisin; uluslararası konaklama sektörü standartları, ulusal yasal mevzuatlar ve ISO (International Organization for Standardization) yönetim sistemi standartlarına uygun olarak işletilmesi amacı ile oluşturulan tesis yönetim sistemidir.

Otel İşletme ve Hizmet Standartları Sistemi Nasıl Kurulur;

Otel Yönetim sistemi; tesisin misafir beklentileri, konumu, hedef pazarı, sektör paydaşlarının beklentileri, yatırımcı beklentileri ve personel beklentileri vb. faktörler dikkate alınarak oluşturulmaktadır.

Oluşturulan Otel İşletme ve Hizmet Standartları; uluslararası yönetim sistemi standartları, ulusal yasal mevzuatlar ve konaklama sektörü standartlarının tümünü karşılayacak ve bunları baz alarak tümünün üzerine çıkılacak seviyede kurgulanmaktadır.

Otel İşletme ve Hizmet Standartları Kurulum sıralaması;

Otel yönetim Sistemin oluşturulmasında ve etkin olarak uygulanması üç aşamada gerçekleştirilmektedir.

  1. Turizoom, Kişiye göre değişkenlik göstermeyen, sürdüre bilinir, aynı şekilde sistemin işlemesi için tesisin hizmet standartları ve operasyon standartları ile çalışanların sorumluluk ve yetkileri tam olarak belirler.
  2. Oluşturulan operasyon ve hizmet standartlarının etkin olarak uygulanması için öncelikle personelin eğitimi ve bilgilendirilmesi yapılır. Akabinde sistemin etkin olarak uygulanmasının sağlanması için sistem uygulanmaya başlanır.
  3. Turizoom, Tesiste oluşturulan ve uygulamaya konulan sistemin etkinliğini arttırılması ve sürekliliğinin sağlaması için daimi olarak denetim, kontrol ve ölçüm faaliyetlerinin yürütülmesi sağlar. Denetim, kontrol ve ölçüm faaliyetleri neticesinde iyileştirmeye açık alanlar tespit edilmekte sistemin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi sağlar.